Egyéb

HŰSÉG KÖNYVBEMUTATÓ

Faggyas Sándor, 2024. december 10.

Láng, gyöngy, anya, ősz, szűz, kard, csók, vér, szív, sír – Kosztolányi Dezső, az egyik legnagyobb magyar nyelvzseni ezt a tíz magyar szót nevezte a legszebbnek kilenc évtizeddel ezelőtt. Ha nekem kellene ma egy hasonló listát összeállítani, jórészt egyetértenék kiváló költőnkkel, de én mindenképpen bevenném közéjük a hit és a hűség szót is.

Ezt a két fogalmat számos nyelvben ugyanaz a szó fejezi ki: gondoljunk csak a latin fides vagy például az angol faith szóra. A magyar nyelvben azonban a hit és a hűség két szó – vagy mégis egy? Mint Rát Mátyás-díjas tagtársunk, a költő, író, újságíró, irodalomtörténész, egyetemi oktató Vitéz Ferenc írja a Hűség antológiánkban szereplő írásában: mindkét szónak a hisz ige „hi-” tőváltozata az alapja. Ebből alakult ki a hit, illetve a hites és a hű, hűséges szavunk. Az etimológiai szótár magyarázata szerint a hű eredeti jelentése hívő volt, és később a hívőből hűséges lett. És hogy a két fogalom/szó milyen szoros kapcsolatban áll egymással, azt Vörösmarty Szózata is bizonyítja, mivel a „Hazának rendületlenűl / Légy híve, oh magyar” fel- és megszólítás azt jelenti, hogy legyél hűséges a hazádhoz, de egyben azt is, hogy higgyél benne.

Nekünk, protestáns újságíróknak magától értetődő, hogy a két fogalom ikerpár: ezért is döntöttünk úgy, hogy a Prúsz megalapításának huszadik évfordulója alkalmából készülő jubileumi antológiánknak a Megörökített hűség hithez, hazához, hitveshez, hivatáshoz címet adjuk. A válogatott kötetben szereplő, 2004–2024 között született írásokkal egyszerre valljuk meg keresztény/keresztyén hitünket és nyilvánítjuk ki hűségünket a fenti értékekhez, s ezeken túlmenően a 20 éves Protestáns Újságírók Szövetségéhez. Negyven tagunk ötvenöt írása bár többféle módon, műfajban és stílusban, de mind a hit és a hűség sokrétű fogalmát és megnyilvánulását mutatja be, világítja meg, járja körül.

A kötetben szereplő cikkek túlnyomó többsége nem elméleti írás, nem is egyszerűen hitvallás és hűségvállalás, hanem konkrét tetteken, élettörténeteken, portrékon keresztül mutatja be, hogyan „működik”, hogyan hat a hit/hűség. Az írások arra is rávilágítanak, hogy bár beszélni könnyű a hűségről, de gyakorolni nehéz. Még nekünk, hívő embereknek sem mindig sikerül hűségesnek lenni, maradni, ezért nagyon megszívlelendő, amit Pál apostol ír tanítványának, Timótheusnak Jézus Krisztusról: „Ha hűtlenek vagyunk, Ő hű marad, mert Ő magát meg nem tagadhatja.” Mi gyarló, megváltásra szoruló emberek nem tudunk a magunk erejéből hűséges lenni, de az a hitünk és reményünk, hogy Isten rendíthetetlen hűségére mindig, minden körülmények között számíthatunk, és Ő képessé tehet minket is a hűségre.

Nekünk, húsz éve szövetséget kötött protestáns újságíróknak az a fő célunk, vállalásunk, egyben kötelességünk, hogy képviseljük a médiumokban és a közéletben a keresztény/keresztyén értékrendet, támogassuk a protestáns értékeket magukénak valló médiamunkások szakmai törekvéseit. Szerkesztőtársammal, T. Pintér Károllyal közös hitünk és reményünk szerint a tagjainktól kapott cikkekből általunk szerkesztett Hűség kötettel, ha szerényen is, de talán hozzá tudunk járulni e közös célunkhoz és vállalásunkhoz.

A könyv beszerezhető a Prúsz Klubestek idején, illetve folyamatosan Faggyas Ilonával egyeztett módon: prusz@lutheran.hu